Momenty z historii, które zdefiniowały Above&Beyond

Na podstawie artykułu DJ Mag: 10 momentów, które zdefiniowały Above&Beyond
Tłumaczenie i zmiana konceptu: aboveandbeyond.pl
Korekta: Magdalena May
Dla agencji Euforia Festivals

 

Above&Beyond

            Above&Beyond to jedna z największych grup muzyki elektronicznej. Przez prawie 20 lat pomogli ukształtować oraz rozpowszechnić muzykę trance na całym świecie, a i kolejny rok zapowiada się rewelacyjnie.

Rok 2018 rozpoczęli od wydania czwartego albumu studyjnego zatytułowanego „Common Ground”, pod skrzydłami prężnie rozwijającej się wytwórni Anjunabeats. Album zadebiutował na 3. miejscu Billboard Top 200 w Stanach, co jest bardzo dużym osiągnięciem dla niezależnej marki jaką jest Anjuna.

Worlwide

            Obecnie grupa jest w podróży po Ameryce Północnej promując album „Common Ground”, a w tym samym czasie ich wytwórnia organizuje pierwszy w swojej historii festiwal, który odbędzie się w sierpniu w Londynie.

Niedawno powstał również film, „Above&Beyond – Giving Up The Day Job”, opisujący trasę koncertową z 2016 roku, wyświetlany tylko w wybranych kinach.

Poniżej przedstawiamy 11 ważnych faktów z życia Above&Beyond.

 

 1. Remix Madonny

W roku 2001 Tony był dyrektorem marketingu Warner Music UK, Jono i Paavo rozpoczynali swoje kariery jako producenci, studiując na Westminster University w Londynie, a pierwsze dźwięki tworzyli w swoim domowym studiu - Anjunabeats. Tony został zapoznany z resztą grupy poprzez swojego brata i cała trójka połączyła siły przy remix’ie Madonny „What It Feels Like For A Girl”. Rezultat? Pierwszy światowy klubowy hit, który tak bardzo spodobał się Madonnie, że postanowiła użyć go w oficjalnym klipie do piosenki. Nie pamiętacie go? Nic dziwnego: w typowym dla Madonny stylu klip wzbudził kontrowersję i szybko został zdjęty z anteny MTV. 

 1. Wydanie pierwszego albumu: Tri-State

Tri-State to debiutancki album Above&Beyond wydany 6 marca 2006 roku. Tworząc ten album grupa współpracowała z niesamowitą Zoë Johnston i wspaniałym Richardem Bedfordem, których głosy można usłyszeć także dzisiaj w najnowszych utworach grupy. Również dobrze wszystkim znany DJ - Andy Moore, pojawiał się na początku drogi Above&Beyond i dokłada swą cegiełkę po dziś dzień. Album dzisiaj uznawany jest przez wielu krytyków jako jeden z najlepszych wydawnictw w muzyce elektronicznej w historii. To był kunszt pisania piosenek, który prezentował euforyczne melodie, a zarazem klimatyczne zwolnienia i wyciszenia. "Czuliśmy, że idealny album nie może być jedynie listą dwunastu utworów, lecz kolekcją kompozycji, która zabierze Cię w podroż” - powiedział Paavo - "Były momenty, których nie byliśmy do końca pewni, ale w końcu czuliśmy, że stworzyliśmy coś z czego możemy być dumni."

 1. Występ dla miliona ludzi na plaży Barra w Rio De Janeiro

W Sylwestra 2007 roku plaża Barra w Rio De Janeiro, zamieniła się w największy na świecie  imprezowy parkiet. Wszyscy obecni ubrani byli na biało, a rozciągnięci na wiele kilometrów wzdłuż brzegu, bawili się do repertuaru Above&Beyond.

 1. Wydanie „Sun & Moon”

„Sun & Moon” jest dla wielu fanów kultowym utworem, który pomógł Above&Beyond wyjść z klubowych klimatów i wprowadzić ich na międzynarodową scenę festiwali. Każdy zna słowa refrenu, które brzmią: „I’m sorry baby / you were the sun and moon to me / I’ll never get over you / you’ll never get over me.”

 1. Trance Around the World staje się radiem Group Therapy w Bengaluru 

Trance Around The World po raz pierwszy nadawane było w 2004 roku i stało się nieodłącznym elementem Above&Beyond oraz cotygodniowym programem radiowym.
W czerwcu 2011 grupa wypuściła drugi album zatytułowany "Group Therapy”, nawiązujący do wrażeń, jakich doznaje się biorąc udział w eventach. Tytuł jednocześnie reprezentuje istotę Above&Beyond, ale także szacunek do fanów. Po 450. odcinkach Trance Around The World, trio zdecydowało się nazwać program radiowy dokładnie tak samo jak tytuł płyty i tym samym, 12 listopada 2012 w historycznym hotelu Jayamahal Palace w Bengaluru, narodziło się radio Group Therapy.

 1. Rozpoczęcie nowego projektu: Acoustic

Zarażeni optymizmem i bardzo pozytywnymi opiniami, po zagraniu niesamowitych koncertów w Wielkij Brytanii i Usa, podczas których wspierani byli kilkunastoosobową orkiestrą, zaprezentowali swoje największe przeboje w wersjach akustycznych. Jono Grant, Paavo Siljamaki i Tony McGuinness postanowili, w roku 2011, wydać pełnowymiarowy album pt. „Acoustic”. To pierwsze takie przedsięwzięcie zrealizowane przez artystów związanych ze sceną klubową. Po sukcesie pierwszej części, grupa postanowiła kontynuować prezentację swych produkcji w wersjach akustycznych i tym sposobem, w 2016r., wydali drugą cześć płyty pt. "Acoustic II”. 1. Pierwsi brytyjscy Dj'e, którzy wysprzedali występ w Madison Square Garden 

Co 50 edycji radiowych Group Therapy, Above&Beyond przenosi swoje biuro w odległe miejsce, aby zorganizować event godny zapamiętania. Coroczna impreza stała się swoistą pielgrzymką. 200 edycja radiowa, która odbyła się w Amsterdamie, przyciągnęła fanów z ponad 70 krajów. Najważniejszym jednak momentem była wyprzedana impreza w Madison Square Garden. A&B wstrzymywało ruch na Times Square, gdzie odbywała się premiera singla „We’re All We Need”, a który był wyświetlany na billboardzie. Policja konna musiała rozganiać tłumy fanów, którzy zabiegali o zrobienie sobie selfie.

 1. Nietypowy występ na Ultra Music Fetival w Miami 

15 minut po rozpoczęciu grania przez Above&Beyond, znajdując się w środku 3-piętrowej konstrukcji, podłączonej do tysięcy świateł scenicznych oraz sprzętem pirotechnicznym, który w każdej chwili mógł wybuchnąć, pojawił się nietypowy dla Miami deszcz. Nad głowami widziały iskrzące się ledowe paseczki, a jedyny działający CDJ był za kulisami, ale… zwrócony w przeciwną stronę do tłumu. Impreza trwała dalej, a Above&Beyond dokończyli swój występ grając odwróceni plecami do 50 000 widowni.

 1. Co nieco na Wembley

W 2015 roku w trakcie światowej trasy koncertowej „We Are All We Need”, Jono otrzymał tragiczną informację o niespodziewanej śmierci swojej siostry Charlotte. W jej imieniu, pielęgniarki zajmującej się chorobami psychicznymi ze specjalnością w depresji poporodowej i okołoporodowej, założyli fundusz charytatywny oraz zorganizowali olbrzymią imprezę na Wembley Arena, aby w ten sposób uczcić jej życie i pracę i jednocześnie zebrali ponad 250 tysięcy dolarów. Gwiazdą wieczoru była bez wątpienia 9-letnia córka Charlotte – Holly, która wskoczyła na scenę i wcisnęła słynny przycisk podczas „Sun & Moon” wzruszając wszystkich tam obecnych.

 1. Bryan Cranston na EDC

W 2015 roku Above&Beyond zaprosili na Electronic Daisy Carnival Bryana Cranston’a, odtwórce głównej roli w serialu „Breaking Bad”, aby dołączył do nich na scenie. Odpalił on utwór związany i zainspirowany serialem pt. „Walter White”, ale przed tym wykrzyknął do publiczności popularny tekst granego przez siebie bohatera: „Say my name!”, na co tłum fanów, a także Jono i Paavo, zgodnie odpowiedziało.

 1. Zorganizowanie własnego 2-dniowego festiwalu w Gorge Amphitheatre

Aby uczcić 250 odcinek programu radiowego Group Therapy, Above&Beyond zorganizowali własny festiwal w wąwozie rzeki, 3 godziny drogi od Seattle w stanie Waszyngton. W ciągu dwóch dni przyciągnęli 25 000 fanów i przed oczarowanym tłumem, na tle przepięknej rzeki Columbia, ogłosili swój nowy album „Common Ground”. Podobno podczas tego weekendu conajmniej dwie pary się zaręczyły :)