Above&Beyond o Common Ground!

Na podstawie materiałów promocyjnych płyty "Common Ground" - KUP PŁYTĘ
Tłumaczenie: aboveandbeyond.pl
Korekta: Magdalena May
Dla agencji eventowej Euforia Festivals
KUP BILET na event z udziałem Above&Beyond w Polsce: Euforia Festivals 2018

Czwarty album grupy pojawił się w następstwie nominowanego do nagrody Grammy w 2015 roku „We Are All We Need” oraz wyprzedanych koncertów w popularnych miejscach od Red Rocks Amphitheatre w Colorado do londyńskiego O2. Gościnnie wystąpiła czwórka wokalistów, kilku dobrze już znanych członków muzycznej rodziny oraz kilka nowych twarzy. Jest to album zrodzony ze wszystkiego, co osiągnęli i doświadczyli do tej pory, w tym wspaniała impreza w Gorge czy akustyczna trasa koncertowa z 2016 roku.

„Byliśmy rozpieszczani przez wszystkie miejsca na tej trasie koncertowej”, powiedział Paavo, „występ w operze w Sydney był bardzo emocjonalny, a to dlatego, że właśnie tam kończyła się nasza trasa. Nigdy jednak nie sądziłem, że przyjdzie nam występować w takich miejscach jak teatr na Broadwayu, Hollywood Bowl czy Royal Albert Hall – najlepsze miejsce dla każdego zespołu pochodzącego z Londynu. To był szczyt marzeń”.

„To była świetna okazja do realnego zaistnienia na rynku grup muzycznych (co ma dla mnie ogromne znaczenie) ze wszystkim, co osiągnęliśmy do tej pory z Above&Beyond”, kontynuuje Tony, „pianina i gitary, struny i trąbki, pogłębiły moją wizję na temat tego, czym Above&Beyond może i powinno być. Sukces akustycznej trasy koncertowej rozluźnił nas pod względem tego, co możemy tworzyć i tego, czego możemy używać do tworzenia”.

O albumie

Pierwszą perełką jest głębokie, słodko-gorzkie „Cold Feet”, napisane i nagrane z wokalistą Justine Suissa, w nowym studiu Paavo w Finlandii. „Aż do końca lata 2016 mieliśmy naprawdę udane sesję pisania”, wyjaśnia Paavo, „Justine przyjechała do Finlandii pisać ze mną piosenki już w styczniu. Pływaliśmy w zimnym jeziorze, a potem pełni zapału i odprężeni wracaliśmy do domu, gdzie stał fortepian i mikrofon. To było wspaniałe miejsce do wspólnego tworzenia”.

W międzyczasie, dwie zapowiedzi albumu, zostały już gorąco przyjęte. Pierwsza to posępna, ale piękna „Tightrope”, utwór klubowy napisany wspólnie przez Tony’ego z Martinem Longstaff. „Martina spotkałem kilka lat wcześniej na warsztatach pisarskich Chrisa Difford w Glastonbury. Onieśmielił mnie”, powiedział Tony. Początkowo Martin został zaproszony do współpracy jako gościnny wokalista, ale jego zdolności pisarskie były tak dobre, że skupiły szczególną uwagę grupy. „Wspólne pisanie »Tightrope« było niesamowitym doświadczeniem, a jednocześnie utwór ten pokazuje nas z nieco innej strony. Jest właściwie całkiem ponurym, ale ciągle pięknym dziełem dzięki wokalowi Martina”, podsumował Tony.

Następnie pojawiła się euforyczna melodia „My Own Hymn”, na której głosu udzieliła uwielbiana przez A&B (i ich fanów) Zoë Johnston. „Praca z nią jest niezwykle ekscytująca” , mówi Paavo, „i obserwując jak pracuje jej umysł, uważam, że jest jedną z najbardziej kreatywnych osób jakie znam. Piosenka ta jest skutkiem jednego z takich dni, gdzie po prostu usiedliśmy, zaczęliśmy wymieniać się pomysłami, a na koniec dnia mieliśmy gotową piosenkę”.

Tony opisał drugi singiel z albumu „Common Ground” jako jego ulubiony utwór. „Zoë jest osobą silną i niezależną, jest naszą inspiracją. Piosenka opisuje słowami, że każdy może być autorem scenariusza swojego życia, jeśli rzeczywiście tego chce. Ma głębokie i fantastyczne przesłanie. Mamy szczęście, że Zoë jest z nami”.

Podczas przygotowań do wydania albumu, zaplanowany na styczeń 2018 roku, pojawił się nowy singiel „Northern Soul”. Tony napisał słowa do tego utworu w 2014 roku, tuż po nakręceniu teledysku w Detroit do „On A Good Day". Chciał uczcić cechy niegdyś wielkiego, potem zapomnianego, a teraz ponownie odradzającego się amerykańskiego ducha - „Kiedy wybierasz się do Detroit to wyczuwasz nadzieję”, zauważa, "i wiedziałam, że to jest to, o czym chce napisać piosenkę”, powiedział Tony.

Mniej oczywistą sprawą było, kto to będzie śpiewać. Przejrzeli wszystkie dostępne opcje, zespół wypróbował (w szacunkach Tony’ego) 10 wokalistów. Wszyscy byli świetni, ale żaden nie spełnił oczekiwań grupy. Wtedy doznali olśnienia, aby wysłuchać jednego z podstawowych wokalistów. Richard Bedford wykonał kilka fundamentalnych piosenek Above&Beyond, takich jak „Sun & Moon” czy  „Thing Called Love”, zanim rozpoczął solową działalność.

„Pomyślałem sobie »wyślę mu wiadomość i zobaczymy, czy będzie chciał przyjść«”, wspomina Tony, „chciał i przyszedł. Od razu wszystko brzmiało tak, jak powinno. Posiada jeden z tych głosów, które są jednocześnie potężne i wrażliwe. Jest też jednym z naszych pierwszych wokalistów, co sprawia, że ten utwór szybko stał się jego własnością. Świetnie jest kolejny raz mieć go w swojej muzycznej rodzinie”.

Zaangażowanie Bedforda przy „Common Ground” nadało projektowi nowego dynamizmu. Zbliżając się do 18. rocznicy działalności, Above&Beyond odświeżyło swoje korzenie, aby wznieść się jeszcze wyżej.

Jak wspomina Paavo: „Praca z Richardem po tak długim czasie przywołuje wspomnienia naszych początków, a »Northern Soul« zdecydowanie oddaje to szczęśliwe, a zarazem smutne uczucie. Utwór brzmi jak mieszanka czegoś bardzo starego z czymś bardzo nowym, świeżym”.

W „Northern Soul” cała trójka powraca do swoich korzeni, a co z pozostałymi utworami z „Common Ground”?

Album jest dynamiczny, a w utworze „Is It Love (1001)” występuje zupełnie nowy wokalista.

„Tak, Jono śpiewa w tej piosence”, śmieje się Tony, „do tej pory tego nie robił. Jest bardzo, ale to bardzo krytyczny w stosunku do swojego śpiewania, a jeśli chodzi o styl muzyki, który lubi naśladować, to klimaty muzyki pop lat 80-tych, co idealnie pasuje do jego głosu”.

„Pierwotnie nie chciałem tego śpiewać, ale chłopakom się spodobało”, tłumaczy skromnie Jono. Według niego, piosenka zawsze miała być wokalnym utworem. „Osoby siedzące w biurach Anjunabeats poganiali publikacje tego utworu, więc na początku pojawił się w wersji instrumentalnej. Muzycznie jest to mieszanka synth pop z dziwnym combo trance i francuskiej muzyki disco. Już dawno zanotowałem kilka pomysłów na wokal, a później, razem z Tony’m, wróciliśmy do nich pisząc tekst, mając w głowie mój oryginalny utwór demo »It's the Same Way Down«, pasujący do tej melodii. Jestem wielkim fanem muzyki synth pop z lat 80-tych”, przyznaje Jono, „więc chciałem stworzyć coś w tym stylu”.

Na swój sposób “Is It Love (1001)” w połączeniu z błyskotliwym wokalem Jono, idealnie oddają klimat całego zespołu Above&Beyond. Paavo wesoło podsumowuje: „Szybko się nudzimy. Kiedy jesteśmy zajęci i kreatywni, jesteśmy podekscytowani. I chcemy pozostać podekscytowani, a to oznacza podążanie na boki, posuwanie się naprzód”.

Album Common Ground, którego zarówno Polska jak i światowa premiera miała miejsce 26.01.2018r. możecie wciąż zakupić w lakierowanym digipacku w sklepach stacjonarnych Saturn, Media Markt oraz Empik. Jeśli jednak jesteście fanami robienia zakupów przez internet, płytę możecie zamówić również on-line w sklepie internetowym empik.com pod tym adresem.

Tracklista:

1. The Inconsistency Principle
2. My Own Hymn (feat. Zoë Johnston)
3. Northern Soul (feat. Richard Bedford)
4. Naked (feat. Justine Suissa)
5. Sahara Love (feat. Zoë Johnston)
6. Happiness Amplified (feat. Richard Bedford)
7. Is It Love? (1001)
8. Cold Feet (feat. Justine Suissa)
9. Tightrope (feat. Marty Longstaff)
10. Alright Now (feat. Justine Suissa)
11. Bittersweet & Blue (feat. Richard Bedford)
12. Always (feat. Zoë Johnston)
13. Common Ground