Gemma Hayes urodziła się 11 sierpnia 1997 r. Pochodzi z Irlandii. Muzyk, piosenkarka i autorka tekstów, a także kompozytorka. Znana przede wszystkim jako wokalistka i gitarzystka. Potrafi grać na wielu instrumentach, m.in. na fortepianie i harmonijce. Jest częścią zespołu The Cake, ale także Sale and Printer Clips. 

Dorastała w Ballyporeen, Tipperary, razem z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa. Muzyka towarzyszyła jej od zawsze, tata był pianistą w lokalnym zespole. Uczęszczała do szkoły z internatem w Limerick, gdzie czas wolny spędzała głównie grając na pianinie. Studiowała psychologię w Dublinie, ale szybko rzuciła studia na rzecz muzyki. Koncertowała w klubach muzycznych w całym mieście.

Kariera muzyczna Gemmy zaczęła się w momencie podpisania kontraktu z francuską wytwórnią płytową Source Redords w 2001 roku. Wtedy też wydała swój pierwszy album „EP 4.35am”. W 2002 roku ukazał się jej album „Night on my Side”, który zyskał uznanie krytyków, co zaowocowało zdobyciem nagrody dla Najlepszej Kobiecej Artystki podczas Hot Press Awards 2002, a sam album został nominowany do nagrody Best of the Mercury Awards w 2003 roku.