Autor: Magdalena May & aboveandbeyond.pl

ABOVE&BEYOND to historia trzech osób, które w ostatnich latach zawładnęły sceną muzyki trance!

POCZĄTKI

Above&Beyond, czyli w wolnym tłumaczeniu: powyżej i poza (w domyśle prawdopodobnie nawiązujące do bycia powyżej swoich możliwości i poza granicami), stało się inspiracją i jednocześnie nazwą  grupy. Pierwszy raz nazwa zespołu została użyta przy remiksie Chakra „Home” w 2000 r.

Najważniejszą produkcją Above&Beyond był remiks Madonny „What It Feels Like a a Girl” z 2000 roku. Utwór został zatwierdzony przez Madonnę i wydany w wytwórni Warner Bros Records, a jego wykonanie było tak dobre, że postanowiono zrobić pod niego teledysk (który jednak szybko został usunięty z anteny ze względu na niewłaściwe treści).

Od tego czasu Above&Beyond stało się jedną z najbardziej utytułowanych brytyjskich grup producenckich i DJ na świecie (chociaż początkowo wszyscy myśleli, że remiks został wykonany przez znanego wcześniej Paul’a Oakenfold’a!).

Kolejne remiksy, to między innymi Dido „Sand In My Shoes”, Britney Spears „Every Time” oraz wiele innych.
Pierwszy singiel Above&Beyond, „Far From In Love” nagrany z Kate Cameron, ukazał się w 2002 roku i stał się prawdziwym tanecznym przebojem.

3 HISTORIE, KTÓRE POŁĄCZYŁY SIĘ W JEDNĄ

Paavo Olavi Siljamäki (25.04.1977), fiński artysta trance, nagrywający pod pseudonimem P.O.S. 
Paavo interesował się muzyką od najmłodszych lat. Rodzice kupili dla niego pianino, kiedy miał zaledwie 5 lat. Grał także na wiolonczeli i nie miał problemu z obsługą komputera. Kiedy skończył 15 lat, skomponował swój pierwszy musical i przeprowadził się do Helsinek, żeby rozpocząć naukę w szkole Sibelius Lukio - prestiżowym liceum muzycznym w Finlandii. Po 5 latach tworzenia muzyki tanecznej, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, żeby studiować tzw. „music business” na Uniwersytecie Westminster.
Pierwszy singiel Paavo powstał w czasach college’u. Został opracowany na G4 PowerBook - komputerze przenośnym produkowanym przez Apple Computer w latach 2001-2006. Debiutancki singiel pod pseudonimem P.O.S., nosił tytuł „Remember (Summer Sun)”. „»Remember (Summer Sun)« to utwór, który osiągnął status hymnu, zawierający jedną z najwspanialszych zmian akordowych w historii”, według Tony'ego McGuinness’a. Singiel pojawił się na płycie CD „NYANA” Tiesto.
Oprócz zdolności muzycznych, Paavo jest doskonałym baristą, a jego specjalnością jest kawa Latte.

Jonathan David Grant (Jono Grant), (16.11.1979)znalazł swoją drogę w muzyce elektronicznej, kiedy po raz pierwszy usłyszał „Goa Mix” Paul’a Oakenfold’a. Zainspirował się, gdy zabrzmiały dwa pierwsze utwory Paul Oakenfold „Orange” i Li Kwan „Point Zero”.
Jono wychowywany był na szeroko pojętej muzyce od Jeana Michael Jarra, Pet Shop Boys, New Order przez Pink Floyd i innych z dziedziny muzyki rockowej. Gry na pianinie nauczyła go babcia.
Jono zawsze interesował się muzyką od strony technicznej i większość wolnego czasu spędzał nagrywając swoje pomysły na kasety.
Podczas studiów rozpoczął pracę nad budową własnego studia. Zorganizował sprzęt, a miejsce pracy złożył w niewielkim pokoju uniwersyteckim mającym zaledwie 8m2. To właśnie tam stworzył swoje pierwsze remiksy, wliczając „You Sure Do”, producenta Richarda X, wtedy pracującego dla Fresh Records.
Jono i Paavo poznali się podczas imprezy studenckiej, gdzie Jono zaprezentował swoje produkcje. Wymienili się doświadczeniami i zamiłowaniem do muzyki, a po niedługim czasie, pojawiło się ich wspólne dzieło „Anjunabeats Volume One”.
Jono jest także miłośnikiem i specjalistą od ciasta brownie.

Tony McGuinness (23.04.1969), miał bardzo ciekawą podróż muzyczną. Był gitarzystą w zespole Fender Jazzmaster i autorem piosenek w angielsko-indyjskiej grupie Sad Lovers&Giants przez prawie 10 lat. Razem wydali 5 albumów, koncertowali po całej Europie.
Jednocześnie grając z SL&G, Tony pracował dla Warner Music Group, gdzie był dyrektorem marketingu. Zdobywał wiele nagród marketingowych (m.in. za kampanie dla Madonny). Pracował jako A&R m.in. dla William’a Orbit’a (producenta albumu Madonny z 1998r.) czy Hysteric Ego. 
Tony tworzył i nagrywał muzykę elektroniczną już na początku 2000 roku, ze swoim bratem Liam’em jako Nitromethane. Pracując dla Warner, został poproszony, aby zremiksować utwór Chakra „Home”. Do współpracy zaprosił Anjunabeats, czyli Jono i Paavo.  Rezultat był taki, że ich remiks „Home” stał się natychmiastowym hitem, rządzącym parkietami tanecznymi.
Tony okazjonalnie wspiera Sad Lovers&Giants oraz produkuje nowe albumy Sad Lovers&Giants wydawane pod własnym logo.
Tony oprócz muzyki, uwielbia nurkować. Jest wykwalifikowanym nurkiem ratowniczym.

 

ABOVE&BEYOND SĄ NA TOPIE!

Istnieją DJ, którzy mogą zawładnąć imprezą, klubem, festiwalem, są także ludzie, którzy potrafią pisać utwory wywołujące dreszcze u słuchacza. Jest jednak grupa, która potrafi obie te rzeczy jednocześnie: Above&Beyond. Zaskakują, wzbudzają pozytywne emocje, a swoimi brzmieniami wzbijają się na wyżyny możliwości. Przykładem ich niezwykłych dokonań jest występ akustyczny w balonie unoszącym się ponad ziemię. Dla Above&Beyond nie ma granic. Sami zainteresowani często podkreślają, że nie lubią się nudzić, a jeden pomysł nakręca kolejny. Próbują, tworzą, inspirują.
Od czasu remiksu dla Madonny (2000 r.), po wygranie nagrody za najlepszy Essential Mix roku 2004 oraz występu dla milionowej publiczności na plaży w Rio de Janeiro (Sylwester 2007 r.), kariera Above&Beyond konsekwentnie nabiera tempa. „Jesteśmy zespołem”, powiedział Tony, „Staramy się nawiązać więź z ludźmi. Kiedy widzisz ludzi śpiewających twoje utwory z widoczną na ich twarzach pasją, wtedy zdajesz sobie sprawę z tego, że robisz coś właściwego”.
Paavo: „Lubimy myśleć o sobie jako o ludziach, którzy piszą piosenki w pierwszej kolejności. Największym wyzwaniem jest napisać utwór, który porwie słuchacza”.
W 2009 roku, odbył się akustyczny koncert w Bejrucie (Liban) dla 8000 fanów.
Tony: „Zdecydowaliśmy się na zrobienie naprawdę wielkiej, wysokiej klasy produkcji. Było to  ogromne wydarzenie ciągnące za sobą ryzyko”.
To był pierwszy raz, kiedy Above&Beyond przełożyli unikalne trance’owe brzmienie na żywe instrumenty, takie jak: perkusja, gitara basowa, gitara klasyczna, klawisze. Można było również usłyszeć niesamowite głosy Zoë Johnston oraz Richarda Bedforda.

„Ludzie byli wniebowzięci, tak samo, jak my byliśmy wniebowzięci i dumni z siebie”, powiedział Tony.

W Bejrucie powstała również sesja fotograficzna, która odbyła się w starym salonie Chevroleta, pełnym dziur po kulach oraz z zapadającym się dachem.

To, na co publiczność z całego świata zareagowała i odpowiedziała, to profesjonalizm i entuzjazm, który Above&Beyond wprowadzili do swojej twórczości. Niesamowite ciepło bije od tej trójki, ciepło, które ludzie pokochali. Tony jest jednym z tych, którzy dają z siebie wszystko na scenie: „Tony jest naprawdę prawdziwą gwiazdą rocka w zespole”, powiedział Paavo. Tony podsumowuje swoich kolegów z grupy z równym entuzjazmem: „Jono jest ambiwalentny wobec tego jaki niewiarygodny talent posiada. Ma mnóstwo energii, jest nieustraszonym DJ i zawsze jest w dobrym humorze.”, powiedział Tony, „ale to Paavo jest tym, który jest odpowiedzialny za serce i duszę. Zawsze zastanawia się jak wydobyć z utworu najgłębsze emocje”.

Above&Beyond wydali w sumie cztery albumy studyjne, dwa remix, dwa acoustic oraz jeden w projekcie Oceanlab. Posiadają własne wytwórnie, Anjunabeats i Anjunadeep, które są jednymi z najbardziej cenionych marek na światowej scenie muzyki dance, a ich ogromnym osiągnięciem jest fakt, że sprzedali miliony nagrań. To wszystko czyni ich wyjątkowymi!

KALENDARIUM

   • Trance Around the World było cotygodniową audycją radiową, emitowaną od 2004 do 2012 roku. W sumie wyemitowano 450 odcinków. Audycje przyciągały 30 milionów słuchaczy z 35 krajów każdego tygodnia i tym samym, były najchętniej słuchanym programem radiowym na świecie. Trance Around the World było także platformą do promowania nowych artystów z wytwórni Anjunabeats. Ostatnia transmisja TATW odbyła się w listopadzie 2012 roku, a ostatni, 450. odcinek, świętowany był w Bangalore w Indiach.

   • W 2006 roku, Above&Beyond wydali swój debiutancki album „Tri-State”, który dostał 5-gwiazdkową recenzję od brytyjskiego magazynu „DJ Magazine”. W artykule przeczytać można było: „Połączenie eleganckich elektronicznych rytmów, filmowych tekstur oraz staroświecki styl pisania piosenek. »Tri-State« to spełnienie wymagań każdego albumu z działu muzyki dance: dopracowany, różnorodny, ponadczasowy. Jednym słowem: wspaniały! 5/5”.

   • Singlem promującym drugi album Above&Beyond „Group Therapy”, było „Thing Called Love” z wokalem Richarda Bedforda. Początkowo usłyszeć go można było na „Anjunabeats Volume 8”, wydanym 19 lipca 2010 roku. Album „Group Therapy” został opublikowany 6 czerwca 2011 r. i od razu zyskał szerokie uznanie krytykó Otrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu iTunes Dance, natomiast DJ Magazyn umieścił Above&Beyond na okładce majowego numeru, opisując ich jako „Najlepsi DJ i jednocześnie najlepszy zespół producentów, jaki kiedykolwiek powstał w Wielkiej Brytanii”. Mixmag magazyn opisał album „Group Therapy” jako „Album Roku”.

   • Group Therapy Radio (w skrócie: ABGT) to nazwa cotygodniowej audycji radiowej, prowadzonej przez Above&Beyond i nadawanej z Londynu, w każdy piątek o godzinie 20:00 CET. Nazwa ABGT pochodzi od tytułu drugiego studyjnego albumu grupy. Above&Beyond ogłosiło rozpoczęcie działalności Group Therapy Radio, następcy Trance Around the World, 5 listopada 2012 r. Odcinek 001 był emitowany jednocześnie podczas ostatniego, 450. odcinka, Trance Around the World w Bangalore w Indiach.

   • Co 50. audycja radiowa celebrowana jest przez organizację wielkiego show, które za każdym razem odbywa się w innym kraju na świecie. ABGT50 odbyło się 26 października 2013 r. w Alexandra Palace w Londynie. ABGT100 odbyło się w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Above&Beyond zorganizowali 150. odcinek Group Therapy Radio, podczas imprezy w Sydney w Australii na Allphones Arena, 26 września 2015 r. ABGT200 odbyło się 24 września 2016 r. w Ziggo Dome w Amsterdamie (Holandia), a 250. odcinek został zorganizowany w The George Amphitheatre w George (Washington) w dniach 16 i 17 września 2017 r. i po raz pierwszy trwał dwa dni.

   • A&B wydali limitowaną edycję podwójnych winyli „Acoustic” 17 marca 2014 r. Kolekcja zawierała DVD z filmem z koncertu w Londynie oraz zdjęcia i autografy wszystkich współautorów zespołu.

   • Above&Beyond przeszło do historii 18 października 2014 r., dzięki wyprzedanym 13 000 biletom na swój koncert, w nowojorskim Madison Square Garden. Byli pierwszymi brytyjskimi twórcami muzyki, którzy osiągnęli tak wielki sukces. Na rynku wtórnym bilety można było znaleźć nawet w cenie $700.

   • Album Above&Beyond „We Are All We Need” ukazał się 19 stycznia 2015 r. (20 stycznia 2015 r. W USA i Kanadzie) i od razu zyskał uznanie w świecie muzyki trance.

   • Drugi album akustyczny, „Acoustic II”, został wydany 3 czerwca 2016 r. Trasa koncertowa, która odbyła się w Europie, Ameryce Północnej i Australii, była również trasą promującą nowy album. Podczas trasy wystąpili: Zoë Johnston, Justine Suissa, Cobi i Natalie Holmes.

   • Czwarty album studyjny „Common Ground” ukazał się 26 stycznia 2018 r. Jest to album zrodzony ze wszystkiego, co A&B osiągnęli i doświadczyli do tej pory, podsumowanie 17 wspaniałych lat.

   • 17 kwietnia 2018r. zostaje wydany album 'Acoustic - Live At The Hollywood Bowl'. Zapis video, oraz audio z koncertu zrealizowanego z 32 osobową orkiestrą, przed 17 tysięczną widownią w Hollywood Bowl.

 

NAJCIEKAWSZE PROJEKTY

 

Above&Beyond to marka, która narodziła się podczas remiksu Chakra - „Home”.

OceanLab to projekt, który powstał przy współpracy z Justine Suissa. Nazwa ta to połączenie dwóch słów: Ocean, skojarzenie z pierwszym singlem grupy „Clear Blue Water”; Lab, słowo zapożyczone z ich oprogramowania - WaveLab. Kiedy zakończyli swój projekt, odkryli, że pod nazwą „OceanLab” istnieje już kilka organizacji, które zajmują się pracą naukowo-badawczą nad głębinami oceanów dla Uniwersytetów w Szkocji, Niemczech i Rosji.

Tranquility Base było pseudonimem, którego użyli odchodząc od niewdzięcznego wydawcy. Pod tą nazwą tworzyli bardziej spokojne, klubowe produkcje.

Anjunabeats jest nazwą, którą Jono i Paavo użyli do pierwszego wspólnie wyprodukowanego utworu „Anjunabeats-Volume One”. W tym samym czasie, nazwa Anjunabeats oznaczała wytwórnie płytową, dlatego też dwie kolejne produkcje („Different Ways” i „Release”),  zostały wydane pod nazwą „Free State”.

Dirt Devils to Jono i Paavo. Pod tym pseudonimem można posłuchać nieco cięższych brzmień.

Nitromethane to pseudonim, którego używa Tony z bratem Liamem.

Jono Grant vs. Mike Koglin, Darren Tate vs. Jono Grant

Aalto to Paavo i Miika Eloranta (Super8). Wspólnie stworzyli ogromny klubowy materiał muzyczny.

P.O.S - Paavo Olavi Siljamäki. Pod tym pseudonimem Paavo jest znany w Finlandii.

 

NAGRODY I NOMINACJE

A State of Trance:

2004, wygrana w kategorii „Tune of the Year” z utworem „No One On Earth” (Gabriel&Dresden Vocal Mix) feat. Zoë Johnston.

2005, wygrana w kategorii „Tune of the Year” z utworem „Air for Life” (original Mix) feat. Andy Moor.

2006, wygrana w kategorii „Tune of the Year” z utworem „Good for Me” (Club Mix), feat. Zoë Johnston.

BBC Radio:

2004, 2011, wygrana „Above&Beyond”  w kategorii „Essential Mix of the Year”.

Beatport Music Awards:

2009, 2010, grupa Above&Beoynd nominowana w kategorii „Best Trance Artist”.

2014, wytwórnia Anjunabeats nominowana w kategorii „Label of the Year”.

DJ Awards (Ibiza):

2007-2010, 2012-2015, Above&Beyond nominowani do nagrody w kategorii „Trance”.

International Dance Music Awards:

2006, wygrana utworu „Air for Life” (original Mix) feat. Andy Moor, w kategorii „Best Underground Dance Track”.

2008, wygrana utworu „Home” feat. Hannah Thomas, w kategorii „Best Underground Dance Track”.

Powyższa lista jest tylko częścią osiągnięć Above&Beyond. Grupa przez 17 lat dostała wiele nominacji do prestiżowych nagród, co samo w sobie jest sukcesem, ponieważ nie każdy zasługuje na takie wyróżnienie.

DJ MAGAZINE (TOP 100 DJs RANKING):

- 2004 - #39 (debiut)
- 2005 - #19
- 2006 - #9
- 2007 - #6
- 2008 - #4
- 2009 - #4
- 2010 - #5
- 2011 - #5
- 2012 - #8
- 2013 - #17
- 2014 - #25
- 2015 - #29
- 2016 - #47
- 2017 - #27
- 2018 - #51